Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Amerikiečiai nustatė ŽIV kilmę – tai šimpanzės iš Kamerūno upės Sanaga regiono

Arunas | birželio 6, 2006

Amerikiečių mokslininkams pavyko galutinai įrodyti, kad pirminis ŽIV šaltinis buvo laisvėje gyvenančios šimpanzė beždžionės. Pavyko net nustatyti geografinį regioną, kuriame gyveno primatai, padovanoję žmogui AIDS – tai Sanaga upės krantai Kamerūne.

Kad atskleistų ŽIV infekcijos paslaptį, mokslininkai turėjo samdyti medžiotojus, kurie tankiose džiunglėse surinko virš 1300 šimpanzių išmatų pavyzdžių. Prieš tai tyrėjai skyrė septynerius metus metodikos sukūrimui, kuri leistų sekti genetinius viruso pokyčius laukinių šimpanzių populiacijoje, nesukeliant beždžionėms žalos, praneša ITAR-TASS.
Anot Alabamos universiteto darbuotojos Beatris Chan, vadovavusios tarptautinei tyrėjų grupei, mes 25 metus gyvename pandemijos sąlygomis, neturime vaistų ar vakcinos, tačiau dabar žinome iš kur tai atėjo.
Tap primatų yra savitas AIDS sukeliantis viruso analogas, kuris vadinamas beždžionių imunodeficito virusu (BIV arba SIV). Atlikdami išmatų genetinę analizę, mokslininkai galėjo nustatyti atskirus užsikrėtusius šimpanzių individus. Chan pažymi, kad kiekviena infekuota šimpanzė turėjo bendrą genetinę charakteristiką, kuri leidžia teigti, kad beždžionės kilusios iš to paties protėvio. Genetinė analizė leido nustatyti, kad Sanaga upės šimpanzių grupėje yra BIV štamas, kuris labai artimas žmogaus viruso štamui ŽIV-1. „Genetinis panašumas buvo neįtikėtinas“ – pasakoja Chan.

Šis atradimas matyt atsako į visus su ŽIV kilme susijusius klausimus, mano Entoni Fausi – Nacionalinės, sveikatos apsaugos institutų AIDS skyriaus vadovas.
Pirmasis žmogus, užsikrėtęs ŽIV buvo Kinšaso (Kongo sostinė, esanti šalia Kamerūno) gyventojas. Jo kraujas buvo išsaugotas medicininiam tyrimui kuris vyko 1959 metais – prieš dešimtį metų iki mokslininkai sužinojo apie AIDS, praneša AP.
Tikėtina, kad šis žmogus medžiodamas beždžiones buvo jų sukandžiotas ar pats susižeidė ir taip virusas pateko į jo kraują. Šis žmogus virusą perdavė dar kažkam.
Sanaga upė ilgą laiką buvo vandens prekybinis kelias, kuriuo į miestus buvo tiekiama mediena, dramblio kaulas, kitos prekės. Galiausiai, kažkas iš tame regione užsikrėtusių perdavė virusą Kinšaso gyventojams.

„Nėra žinoma kiek kartų virusas buvo perduotas iš žmogaus žmogui kol jis nukeliavo nuo medžiotojo iki Kinšaso gyventojo. Gal tai buvo vienintelis perdavimas, o gal dešimtas ar šimtasis“ – sakė Chan. – „Galiausiai virusas pasiekė miestą, kuriame plačiai išplito.“
Virusas tapo mirtinu žmogui, skirtingai nuo beždžionių, kurioms šis virusas retai sukelia kokias nors problemas.
Tyrimas išsklaido visas abejones dėl viruso kilmės, sako Enton Foki.

Sekdami viruso vystymąsi, būtina surinkti  kiek įmanoma daugiau  šaltinių, nes tai turi ypatingą istorinę svarbą.

Newsru.com

Dėkojame Mariui už vertimus.
 

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą