positive singles dating Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Heteroseksualūs vyrai: ko reikia ŽIV profilaktikai

Arunas | gegužės 14, 2007

Kalbant apie ŽIV profilaktiką, heteroseksualūs vyrai retai išskiriami į atskirą grupę, pagal nutylėjimą priskiriant juos prie visos populiacijos. Taip dažnai užmirštami faktoriai, kurie padidina riziką šiai grupei. Šiame straipsnyje pateikiami duomenys apie šią grupę, žiūrint iš ŽIV pusės.
Ar heteroseksualūs vyrai rizikuoja?

Taip. JAV ir kitose šalyse stebėtinai greitai auga infekuotų ŽIV asmenų skaičius tarp vartojančių intraveninius narkotikus ar turinčių heteroseksualių kontaktų. Dėl ŽIV infekcijos atvejų daugėjimo tarp heteroseksualių vyrų, vartojančių intraveninius narkotikus, neišvengiamai daugėja ŽIV infekcijos atvejų ir tarp moterų. Taigi heteroseksualių vyrų epidemijos kontrolė, tai ŽIV profilaktikos būdas heteroseksualiems vyrams, taip pat ir moterims bei vaikams.

ŽIV perdavimo būdai klasifikuojami į perdavimą narkotikais ir lytiniu būdu, bet ne pagal tai, kaip žmogus apibrėžia savo lytinę orientaciją. Daugelis vyrų, laikančių save heteroseksualais, turi lytinių santykių patirtį su vyrais, tad juos galima vadinti „vyrais, praktikuojančiais seksą su vyrais“. Ir vis tiek ŽIV profilaktikos programos gėjų bendruomenėms netaikoma šiems vyrams, tad ši grupė lieka nepastebėta.

Yra ir profilaktikos programos heteroseksualiems vyrams, vartojantiems narkotikus, tačiau dauguma jų neturi lytinių santykių. Bendrai tariant, jei heteroseksualiems vyrams ir taikomos kokios programos, jos dažniausiai vienu metu apima ir kitas grupes.

Kas didina riziką vyrui?

Intraveninis narkotikų vartojimas vis dar lieka didžiausiu rizikos faktoriumi heteroseksualiems vyrams. Bet riziką įtakoja ir neinjekciniai būdai: amfetaminas, kokainas bei alkoholis, visa tai gali skatinti rizikingą elgseną, ir pagal kai kuriuos tyrimus, padidina ŽIV infekcijos riziką. Tyrimai, atlikti Kalifornijoje, parodė, kad heteroseksualūs vyrai, vartojantys neinjekcinį amfetaminą, turi daugiau lytinių partnerių, yra lytiškai aktyvesni, dažniau praktikuoja analinį seksą ir rečiau naudojasi prezervatyvais. Be to, daugiau nei pusė jų partnerių moterų nevartoja narkotikų.

Vyras gali užsikrėsti ŽIV nesaugaus sekso su užsikrėtusią moterimi metu, bet ši rizika gerokai mažesnė nei vartojant naudotus įrankius. Rizika gerokai didesnė, jei vyras ar moteris turi infekciją, perduodamą lytiniu būdu. Heteroseksualių vyrų rizikos faktorius yra ir nesaugus analinis seksas su užsikrėtusiu vyru. Dėl homofobijos ir viešumos baimės vyrai slepia seksą su kitais vyrais ir užsimena tik apie moteris.

Tokiomis sąlygomis rizika vyrams išauga. Pavyzdžiui, kalėjimuose nelegalių narkotikų vartojimas, nesterilios tatuiruotės ir nesaugus analinis seksas su kitais vyrais plačiai paplitę, tuo tarpu švarūs švirkštai ir prezervatyvai laisvės atėmimo įstaigose yra praktiškai nepasiekiami.

Kas apsunkina profilaktiką?

Tokiose bendruomenėse vyrų niekas nemoko ir neskatina rūpintis savo sveikata. Po vaikiškų skiepų iki vėlyvo susirgimo prostata daugelis tipiškų heteroseksualių vyrų nesilanko pas gydytojus. Heteroseksualūs vyrai, ypač iš nacionalinių mažumų, retai tikrinasi dėl ŽIV, kreipiasi dėl gydymo ar nustatytu laiku ateina pas gydytoją.

Daugelis heteroseksualių vyrų ne tik tinkamai nežino apie ŽIV ir kitas infekcijas, plintančias lytiniu būdu, bet ir mano, kad šios problemos jų neliečia. Apklausų duomenimis, ŽIV iki šiol laikomas gėjų liga, ir tai tik dėl to, kad trūksta medžiagos, informuojančios apie riziką heteroseksualams. Vyrai gali bijoti kreiptis į AIDS centrus, bijodami būti susieti su homoseksualizmu.

Vyriškus prezervatyvus maunasi vyrai, tad būtent jie kontroliuoja pagrindinę ŽIV profilaktikos priemonę. Vyrai gali jaudintis dėl nėštumo, ŽIV ar kitų lytiniu būdu plintančių infekcijų, bet daugeliui jų sunku aptarti šiuos klausimus su partnere. Kai kurie vyrai laukia, kol apie tai prabils moteris, bet jei ji to nedaro, jie nesinaudoja prezervatyvais.

Etninių mažumų vyrai ar jauni žmonės, kurių pajamos mažos, dažnai save laiko „išmirštančia rūšimi“. Jų kasdienės išgyvenimo problemos gali būti tokios didelės, kad užgožia tokias problemas kaip ŽIV. Skurdo realumas, prievarta ir priklausomybė nuo narkotikų daugelį jaunų vyrų priverčia galvoti, kad jie vis tiek nesulauks senatvės.

Kokią profilaktiką taikyti heteroseksualiems vyrams?

„Vienodų apmokymas“, atrodo, efektyviausia ŽIV profilaktikos priemonė heteroseksualiems vyrams. Bet heteroseksualių vyrų skaičius prorilaktikos programose gana nedidelis. Baimė būti susietiems su homoseksualumu ar priklausomybe narkotikais dažnai vyrams sutrukdo dalyvauti kovos su AIDS programose. Reikalingos specialios programos, įtrauksiančios heteroseksualius vyrus, taip pet švietimas dėl prietarų ir stagnacijos, padėsiantis vyrams suprasti skirtingas kultūras ir apribojimus.

Heteroseksualių vyrų įtraukimas į profilaktines programas gali būti sunki užduotis. Pavyzdžiui, daugelyje bendruomenių atskiro vyro įtraukimas gali būti neefektyvus, ne taip kaip per į įtraukiant darbdavius, mokytojus, religinius lyderius ar visas socialines grupes. Heteroseksualiems vyrams taip pat būtina paskatinimas dalyvauti ŽIV profilaktikos programose iš jų draugių ar žmonų pusės.

Kampanijos, taikančios į heteroseksualius vyrus, turi koncentruotis į bendrus sveikatos klausimus, ne tik į lytinius. Kampanijos turi skatinti vyrus aptarti problemas su partnerėmis, taip pat imtis atsakomybės už savo sveikatą ir gerovę. Programos, kurios kreipia dėmesį tik į neigiamas sekso pasekmes, dažniausiai visiškai neefektyvios. Švietimas turi prasidėti nuo paauglių ir turi padėti jauniems vyrams priimti apgalvotus sprendimus seksualumo bei cheminių preparatų vartojimo klausimais.

Ką galima padaryti?

ŽIV profilaktikos programa heteroseksualiems vyrams, paremta šviečiamojo pobūdžio filmais, Atlantoje, JAV, paskatina dažniau naudotis prezervatyvais ir sumažino nesaugaus vaginalinio sekso lygį. Programos metu naudota vaizdo kasetė su informacija apie ŽIV, klausimais ir atsakymais apie perdavimo būdus ir demonstruojanti, kaip teisingai naudotis prezervatyvu. Programoje dalyvavo ir gyvi vedėjai. Kadangi vyrai nemėgsta dalyvauti vaidmenų žaidimuose sekso tema su kitais vyrais, programoje naudotos ištraukos iš populiarių filmų ir siūloma sugalvoti dialogą apie saugų seksą.

Projekto „Le penseur Youth Services“ taikinys buvo paaugliai ir jų šeimos Čikagoje. Vienoje programoje informaciją platino jaunimo grupių nariai. Jie išklausė kursus apie saugų seksą.

Baltimorėje sveikatos apsaugos departamentas atidarė nemokamą vyrų sveikatos centrą vyrams be sveikatos draudimo nuo 19 iki 64 metų. Klinikoje buvo teikiama nemokama stomatologinė pagalba, konsultuojama priklausomybės nuo narkotikų klausimais, padedama įsidarbinant, infofmuojama apie profilaktiką. Klinikoje dirba tik vyrai. Centras dirba taip, kad vyrai liktų sveiki, be to, jam rūpi ir šeimos sveikata.

Heteroseksualiems vyrams reikalinga ir bazinė informacija apie ŽIV/AIDS. Profilaktikos programos taip pat turi pripažinti, kad heteroseksualūs vyrai gali turėti lytinių santykių su kitais vyrais ir įvertinti įvairias įmanomas rizikas. Programos taip pat turi kalbėti bendrai apie sveikatą ir mokyti vyrus planuoti rūpinimąsi savo sveikata. Ir galiausiai, programos heteroseksualiems vyrams turi nepamiršti galvoti ir įvertinti vyrų partnerių moterų problemas bei poreikius.

Prieinamas gydymas nuo priklausomybės narkotikams ir sterilių švirkštų gavimas, įskaitant ir švirkštų keitimą, yra labai svarbūs heteroseksualių vyrų profilaktikoje. Įkalintiems vyrams būtina suteikti gydymą nuo priklausomybės narkotikams, prezervatyvus, švarius švirkštus ir informaciją apie ŽIV profilaktiką.

Taip pat būtina kokybiška socialinė pagalba, galinti sumažinti riziką įkalinimo įstaigose ir po išėjimo į laisvę.

Heteroseksualiems vyrams taip pat reikia būti atsakingiems žiūrint į ŽIV paplitimą. Kadangi vyrai mažiau susiję su sveikatos apsauga ir visuomenine veikla, būtinas papildomas heteroseksualių vyrų švietimas bei palaikymas, garantuojantis jį įsitraukimą į ŽIV profilaktiką.

Šaltinis:
Center for AIDS Prevention Studies at the University of California San Franciso
Parengė Maru. Ačiū.

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą