libros para leer en linea de amor Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Jis (ji) mane erzina!

Arunas | birželio 16, 2008

Porai gyvenant kartu būna momentų, kai kartais tiesiog norisi užmušti partnerį… dėl menkniekio, kuris išveda iš kantrybės. Jis niekada nenuleidžia unitazo sėdynės; ji visada pradangina reikalingus popierius; jis nuolat perka skalbimo miltelius maišeliuose, nors man reikalinga priemonė buteliuose; ji išmeta laikraščius, į kuriuos net nespėjau žvilgtelėti… Sąrašas begalinis.

Bet kaip gali, iš pirmo žvilgsnio atrodyti, visiški niekai baigtis riksmais ar, atvirkščiai, tyla akmeniniu veidu? Mūsų susierzinimas visiškai natūralus. „Dar daugiau, šios kruopelytės yra būtina santykių dalis ir rodo, kad porai viskas tvarkoje, – tvirtina Jeanas-Claude‘as Kaufmannas. – Su sąlyga, kad jūs sugebate su tuo kažkaip susitvarkyti“.

Kodėl kai tik pora pradeda gyventi kartu, pradeda erzinti vienas kitą?

Jeanas-Claude‘as Kaufmannas: Be to negali apsieiti nė viena, net labai įsimylėjusi pora. Bet iš pradžių susierzinimas jaučiamas silpniau, kadangi jo nenorima matyti ir kiekvienas stengiasi jį užgožti. Pradėjote gyventi kartu, vadinasi reikia eiti kartu su partneriu, pažinti jo pasaulį ir tą, kurį ruošiatės kartu sukurti. Reikia suprasti būtinybę kažkur judėti.

Du partneriai jaučia vienas kitą ir sprendžia, ko jie gali atsisakyti savyje ir ką gali priimti kitame. Vienas kito erzinimas – ženklas, kad prasidėjo susivienijimo procesas. Kuo santykiai arčiau susiliejimo, tuo didesnė susierzinimo rizika. Ir tai tol, kol nebus nustatyti abiem bendri orientyrai. Po to neigiamos emocijos prasiverš tik tada, kai santykiai susiklostys itin nepalankiai.

Susierzinimas dažnai susijęs su daiktais, jų vieta namuose, bet dažnai liečia ir kito manieras, jo požiūrį į laiką…

Daugelį kasdienių veiksmų atliekame automatiškai, nesąmoningai. Tai mūsų patirties rezultatas. Kiekvieno patirtis kitokia, ir automatiški veiksmai savi. Jei kalbėsime apie paprastas procedūras, daiktų išdėstymą ir t.t., nėra dviejų žmonių, kurie elgtųsi vienodai. Jis lygina marškinius ant stalo, pradėdamas nuo rankovių, o ji naudojasi lyginimo lenta ir pradeda nuo nugaros. Kuo tai baigiasi? Abipusiu susierzinimu. Gyvenimas kartu – tai dviejų mikrokultūrų susidūrimas. Pora priversta kurti bendrą kultūrą, susierzinama, kai kitas parodo savo ypatybes.

Bet daugelį ypatingai erzina, kai jų partneris per daug „atsipalaiduoja“ namie, pavyzdžiui, išmėto daiktus…

Apskritai atsipalaidavimas – pakankamai naujas reiškinys. Šiandien daugeliui mūsų pora – tai vieta, kur randame ramybę. Grįžti namo po įtemptos dienos reiškia galų gale pasislėpti nuo svetimų žvilgsnių ir galimybę atleisti vadžias. Būtent taip vyrai linkę naudotis namais. Ši tendencija gali baigtis tikru regresu – grįžtama prie vaikiško elgesio. Moterys susierzina ne dėl tokio atsipalaidavimo, bet todėl, kad vyras vis labiau atsipalaiduoja ir tampa mažiau patrauklus. Iš vyro požiūrio taško, o kam daugiau reikalinga pora, jei ne atsipalaiduoti? Bet poroje ne visas gyvenimas „bendras“, kiekvienam reikalingas oras – asmeninis laikas ir asmeninė erdvė. O tam būtina rasti tinkamą distanciją.

Ar su laiku kinta mus erzinančios priežastys?

Žinoma: menkniekiai, kuriuos iš pradžių mes vos pastebėdavome, palaipsniui tampa vis labiau pastebimi. Tai gali tęstis pakankamai ilgai – penkerius, dešimt, dvidešimt metų. Vyresniame amžiuje, kai žmonės vis daugiau laiko praleidžia dviese, kito žestai, primenantys tai, kad jis – kitas, vis dar tie patys, bet erzina labiau.

Tad mums lemta amžinai nekęsti vienas kito?

Nuo tada, kai judėjimas vienas kito link sulėtėja arba sustoja, žala dėl niekų tampa didesnė. Tuo labiau, kad laikui bėgant kai kurie automatiniai veiksmai sustiprėja: Maksas graužia nagus, Vytautas visada vėluoja – ir šie bruožai erzina partnerius. Bet svarbu ne susierzinimo priežastis ar intensyvumas, o jo evoliucija. Jei Aleksandrui, Maksui ar Veronikai nusispjauti į tai, kad jų elgesys erzina partnerį, tai gali baigtis išsiskyrimu. Ir jų sąjungai iškils grėsmė. Būtina nors kažkiek pasistengti – net jei tai ir neduos rezultatų. Bet mes paprastai ilgai nesuprantame, kas erzina vieną iš mūsų.

O jei žmogus puikiai žino, kas būtent nervina kitą, ar tai nebus manipuliacija?

Paprastai gyvenimą partnerystėje lydi tylus vienybės siekimas. Bet jei nei emocijų protrūkis, nei pastangos pasikalbėti, nei žestų kalba, nei mirtina tyla nepanaikina susierzinimo, manipuliavimas gali tapti malonus. „Akis už akį, dantis už dantį“ – šis komunikacijos būdas neduoda jokių rezultatų.

Norite pasakyti, kad kartais labiau gundo erzinti kitą, o ne nusileisti?

Šiandien žmonės stengiasi gyventi pagal šiuolaikinį supratimą apie kantrumą, dalindamiesi namų darbus, atsisakydami tradicinio vaidmenų pasidalijimo. Bet šį šiuolaikinį gyvenimą ne taip lengva sukurti, ir vėl grįžtama prie modelio „vadovas-pavaldinys“. „Nusileisti“ – lengva pasakyti. Tai reiškia, kad reikia kažką pakeisti savyje, nuolat dirbti. Kad atsikratytumėme susierzinimo, mes kovojame arba su savimi, arba su kitu – pastarasis būdas vienintelis, leidžiantis vėl pradėti civilizuotą gyvenimą santuokoje.

Buitinis susierzinimas galima užgesinti meilę?

Šiai istorijai būdinga tai, kad etapai kartojasi. Iš pradžių kažkas pyksta, ir tai leidžia prasiveržti tam, kas nebuvo pasakyta. Po to kyla noras vėl pasijusti pora. Po krizės partneriai susitinka šiltai, kaip po ilgo išsiskyrimo. Bet tai tinka tik toms poroms, kurios pripažįsta susierzinima ir stengiasi, kad jis išnyktų. O tos, kurios užsispyrusios jį neigia ir niekada apie tai nekalba – jos tikrai gali sunaikinti meilę.

Vyrai taip pat širsta

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad moterys susierzina daug lengviau, nei vyrai. Vadinasi, vyrai tolerantiškesni? Ne visiškai taip, aiškina Jeanas-Claude‘as Kaufmannas.

“Vyrai rečiau atvirai parodo savo vidų. Jie apskritai mažiau kalba apie viską, kas susiję su santykiais. Kai jie susierzina, jų vienintelis būdas – atsiribojimas ir nutylėjimas. Elgtis taip, lyg nieko nebūtų buvę, ir laukti, kol viskas „išsispręs savaime“,- štai pagrindinė vyrų strategija.

Pagal užsienio internetinę spaudą parengė maru
Ačiū

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą