100 percent free dating sites Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Kaip mes vyrai eksploatuojame sveikatą

Arunas | balandžio 15, 2008

Daugelis mūsų, vyrų, vengia apsilankyti netgi pas stomatologą. Sutinka šiek tiek pakentėti dantų skausmą, stengdamiesi jį sumažinti įvairiais neveiksmingais būdais: rūkydami, skalaudami burną degtine (nekalbant apie vidinį alkoholio vartojimą „geresniam“ poveikiui).

O ką tada kalbėti apie apsilankymą pas proktologą ar urologą? Juk vyrams rizika susirgti tiesiosios žarnos vėžiu gerokai didesnė nei moterims. Arba prostatos adenoma, kuria serga tik stipriosios lyties atstovai. Greičiausiai neteko sutikti vyro, kuris reguliariai lankytųsi pas gydytojus, darytųsi kraujo tyrimus (nustatyti cukraus ir cholesterolio kiekį), nepaisant to, kad tikimybė vyrams susirgti šiomis ligomis gerokai didesnė nei moterims.

Be to, vyrai labiau slepia savo sveikatos problemas. Kartais mes slepiam smulkius negalavimus, netgi nuo artimųjų. Iš dalies tai priklauso nuo nenoro atrodyti silpnam ir pažeidžiamam, iš dalies bijome lankytis pas gydytoją. Vyrai ne tik plačiu spinduliu apeina gydytojo kabinetą, bet ir dažnai piktnaudžiauja savo sveikata.

Daugelis vyrų ne tik nesaugo savo sveikatos, bet ir papildomai kenkia jai: netinkamai maitindamiesi, vairuodami automobilį (daugelis mūsų arba Šumacheriai, arba jo treneriai), vartojamo alkoholio dozėmis, rūkydami ar vartodami narkotikus.
Pavojingomis sporto šakomis taip pat dažniausiai užsiima vyrai. Ir netgi jų vadovaujama gamybinė veikla dažniau baigiasi traumomis, dėl darbo saugos taisyklių nesilaikymo.

Kaip mes maitinamės?

Galima tik stebėtis – kiek reikia nekęsti savęs, kad valgytum būtent tai, kas, žiūrint iš dietologijos mokslo pozicijų, pavojingiausia sveikatai. Kur matėte vyrą (jei jis, žinoma, rimtai neserga), kuris valgytų tik dietinį maistą? Daug dažniau sutiksime vyrą, lapnojantį riebų, keptą, aštrų ir stipriai sūdytą maistą, su daug cholesterolio ir viskas be abejonės baigsis širdies ir kraujagyslių ligomis (miokardo infarktas, insultas, hipertonija), skrandžio liaukų ligomis (cukrinis diabetas, pankreatitas, pankreonekrozė) ar skrandžio-virškinamojo trakto vėžiu. Be to, jie apsunkina šias dietos nuodėmes besaikiu alkoholio vartojimu. Valgoma per daug saldžiai. O tai baigsis nutukimu. Cigaretė po maisto: nikotinas, kuris tirština kraują ir sukelia kraujagyslių spazmus, padidina riziką susirgti ateroskleroze ir kitomis širdies – kraujagyslių ligomis.

Ir net naudingai leisdami laiką, pavyzdžiui sportuodami, vyrai stengiasi tai padaryti kuo ekstremaliau: jei tai slidės, tai būtina nusileisti nuo kalno, kiek įmanoma greičiau, o kalnas turi būti kuo statesnis. Jei tai dviračiai – privaloma važiuoti, kiek įmanoma greičiau, ir jei tik įmanoma aplenkti automobilį, būtina taip padaryti. Jei plaukiojame – kiek įmanoma toliau, jei nardome – kiek įmanoma giliau. Ir taip toliau. O ką kalbėti apie tokias sporto šakas kaip imtynės, šuoliai parašiutu, sklandymas deltaplanais, alpinizmas, autosportas, motosportas?

Galit prieštarauti: „Ir moterys užsiima šiomis sporto šakomis, irgi būna azartiškos, trokšta pergalės“! Bet yra mažytis niuansas : moterys į rizikos faktorių žiūri šiek tiek kitaip nei vyrai. Jos stengiasi jį sumažinti, kruopščiai ruošdamosis įvairioms nestandartinėms situacijoms. Ir jei vyrai tam tikra prasme pasižymi nutrūktgalviškumu, moterys jo turi šiek tiek mažiau.

Vienas kolega pasakoja istoriją, parodančią skirtingą požiūrį į riziką.

Jo pažįstama nutarė užsiimti motosportu. Paklausiau: „Nejau nusipirko motociklą ir iškeliavo?“ „Ne, – atsakė jis. – Pirma ji nusipirko saugos priemones, išklausė intensyvų treniruočių kursą, nuvažiavo penkis šimtus kilometrų, nenaudojamu aerodromo pakilimo taku ir tik tada pirmą kartą surizikavo pasirodyti gatvėje kartu su automobiliais.“ Ar įsivaizduojate vyrą, kuris taip pat rūpintųsi savo saugumu?

Yra dar viena priežastis, dėl kurios vyrai kenčia nuo traumų. Tai neišsimiegojimas. Iš vienos pusės vyrai mažiau miega dėl to atsakomybės, kurią jie „turi“ pagrindinio šeimos maitintojo vaidmenyje.

Kita priežastis – blogas, nepilnavertis miegas. Visiems žinoma, kad vyrai miegodami knarkia gerokai dažniau nei moterys, o knarkimas pats savaime prastai veikia miego kokybę. Be to, knarkimo metu periodiškai pastebimi „apnoe“ periodai (kvėpavimo nebuvimas), kas sukelia smegenų hipoksiją (deguonies trūkumą). Tai tikrai negerina sveikatos.

Jei vyrui padidėjusi priešinė liauka (dar ne adenoma – auglys, bet ir ne norma), tai jį kankins dažni naktiniai apsilankymai tualete. Tai susiję su tuo, kad padidėjusi liauka šiek tiek suspaudžia uretrą, šlapimkanalį, todėl dalis šlapimo visada lieka šlapimo pūslėje, taigi ji prisipildys greičiau nei įprasta.Todėl ir noras šlapintis gerokai padažnėja. Tokios anomalijos, tai vyro gyvenimo būdo rezultatas : nedaromi specialūs pratimai, neteisingai maitinamasi, didžioji dienos dalis praleidžiama sėdint. Visa tai sukelia kraujo kaupimąsi organuose, esančiuose dubens srityje, taip pat ir prostatoje, kuri padidėja ir aptirpsta.

Žinoma, galima vartoti atitinkamus gydomuosius preparatus, reklamuojamus farmacijos firmų – hentosą, prostamolį ir kt. Tačiau manoma, kad paprasčiau laikytis dietos, numesti svorio, daryti specialius pratimus (padedančius dubens srities organams), mažiau vartoti alkoholio ir naktiniai pasivaikščiojimai baigsis ar bent jau nebebus tokie dažni.

Kaip jau buvo kalbama, vyrai nelinkę lankytis pas gydytoją ar kontruoliuoti savo sveikatą. O be reikalo. Juk vienas pirmųjų hipertonijos simptomų yra naktinio šlapinimosi padažnėjimas. Problema ta, kad dienos metu vyras patiria nemažai streso, pakeliančio arterinį spaudimą. Todėl pablogėja inkstų veikla: sumažėja šlapimo gamyba, todėl skystis kaupiasi organizme (juk dienos metu žmogus geria, valgo skystą maistą). Naktį, kai jis užmiega, arterinis spaudimas nukrinta, inkstai pradeda dirbti intensyviau ir pašalina skysčių perteklių, šlapimo pavidalu.

Čia ir prasideda visi dažni prabudimai (lankymasis tualete). O juk užtektų tiesiog apsilankyti pas gydytoją – terapeutą, kuris nustatys padidėjusio arterinio spaudimo priežastį ir paskirs atitinkamą režimą ar gydymą – problemos iškart sumažės.

Vyrams maža jau paminėtų pavojų. Jiems reikia dar kažko. Ir tai ne kas kita, kaip lytiniu keliu perduodamos ligos. Niekam ne paslaptis, kad vyrai gerokai dažniau užmezga intymius santykius. Vyrų psichologija yra tokia, kad fiziologiniai poreikiai gali būti stipresni nei moralinės – etinės normos. Ir socialinė aplinka gerokai lojalesnė vyrams – lovelasams. Be to, vyrų poligamija tam tikra prasme nustatyta genetiškai. Ir prie viso to, toli gražu ne visi vyrai lytinio akto metu naudojasi prezervatyvais, nepaisydami milžiniškos rizikos užsikrėsti sifiliu, gonorėja, AIDS ir kitomis pavojingomis infekcijomis.

Daugelis vyrų neįsivaizduoja savęs be sekso. Didžiausia jų baimė – impotencija. Bet jie ir toliau valgo riebų maistą, valandomis drybso ant sofos, vartoja alkoholį, rūko, užmiršdami, kad visa tai sukelia ne tik širdies, bet ir penio kraujagyslių kalkėjimą. Štai kodėl rūkymas, alkoholis, širdies ligos ir impotencija – dažni palydovai. Tokiu būdu vyrai visiškai nekreipia dėmesio į savo sveikatą, vengdami kasdienės mankštos ar organizmo apžiūros, ignoruoja įvairiausių ligų simptomus, vartodami sveikatai pavojingą maistą, rūkydami nesuskaičiuojamus kiekius cigarečių. Riziką didina užsiimdami pavojingomis sporto šakomis, piktnaudžiaudami alkoholiu, netvarkingu lytiniu gyvenimu, atsidurdami pavojingose situacijose.

Žinoma, visai įmanoma, kad jūsų mylimo vyro negalima apkaltinti visomis šiomis nuodėmėmis. Atvirkščiai, jūsiškis gali būti etalonas – protingiausias, linksmiausias, sportiškas ir… pats geriausias! Galbūt taip ir yra. Bet jei jūs tikrai jį mylite, geriau būtų peržiūrėti jo elgesio schemą ir jei reikia, kai ką pakoreguoti.

Kaina už riziką

Vyrai, pavojingai žaisdami savo sveikata, už tai moka siaubingą kainą: iš penkiolikos ligų, kurios yra dažniausios mirties priežastys, keturiolika dažniau sutinkama tarp vyrų (ir reikėtų pridėti, kad moterys gyvena vidutiniškai 6-7 metais ilgiau, nei vyrai).

Mirtingumas nuo širdies ligų – pirma mirties priežastis (dvigubai didesnis vyrams palyginus su moterimis). Vyrų, mirusių nuo vėžio, pusantro karto daugiau nei moterų. Kai kurių specifinių vėžio atmainų statistika šiek tiek žiauresnė. Nuo plaučių vėžio vyrų miršta dvigubai daugiau nei moterų, nuo gerklės vėžio – trigubai. Du iš trijų žmonių, mirštančių nuo melanomos (odos vėžio) – vyrai.

Pagal užsienio internetinę spaudą parengė maru.
Redagavo Goda. Ačiū

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą