Robe noire tweed Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Kas penktas ŽIV pozityvus amerikietis galvojo apie savižudybę.

Arunas | gegužės 23, 2007

Mintys apie savižudybę paplitusios tarp ŽIV pozityvių amerikiečių, praneša NAM. Nežiūrint į tai, tyrimo rezultatai, paskelbti gegužės mėnesio “AIDS” žurnale, sako, kad tik nedaugelis ŽIV pozityvių žmonių iš tikro planuoja nusižudyti arba ruošiasi tai padaryti progai pasitaikius.

Buvo ištirti 2909 ŽIV pozityvūs žmonės iš keturių JAV miestų. Duomenys parodė, kad mintys apie savižudybę dažniausiai kyla gėjams, biseksualams ir transeksualams. Taip pat suicidinės mintys dažnesnės buvo tarp žmonių, rūkiusių marihuaną ir turinčių depresijos simptomus. Tokios mintys buvo retesnės tarp lotynų amerikiečių ir žmonių, turinčių pastovų partnerį, nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos.

Tyrimas, atliktas prieš antiretrovirusinės terapijos taikymo pradžios, parodė, kad ŽIV pozityvūs asmenys dažniau galvojo apie savižudybę ir dažniau nusižudydavo, nei jų bendraamžiai, neužsikrėtę ŽIV. Tačiau šie tyrimai buvo atliekami nedidelėse homoseksualių vyrų grupėse ir buvo neaišku, kaip rezultatus galima taikyti visiems žmonėms su ŽIV.

Minčių apie savižudybę per pastarąją savaitę kilo 19 proc. apklaustųjų. Iš jų tik 7 proc. pasakė, kad „norėtų nusižudyti“ arba „pabandytų nusižudyti progai pasitaikius“. Dauguma galvojusių apie mirtį sakė, kad „Kilo minčių apie savižudybę, tačiau jie nesielgtų pagal tas mintis“.

Tarp gėjų, biseksualų ir transeksualų mintys apie savižudybę buvo dažnesnės 47 procentais. Tyrėjai mano, kad tai „iš dalies paaiškinama didesniu tikėjimu prietarais, diskriminacija ir prievarta, su kuria susiduria šios grupės atstovai“.

Taipogi žmonės, kuriuos ištiko ŽIV sukeltų ligų simptomai ar šalutiniai ŽIV vaistų efektai, 15 procentų dažniau galvojo apie savižudybę. Anot autorių, tai „kalba apie žemą ŽIV pozityvių žmonių gyvenimo kokybę“.
Tarp žmonių, kurie prisipažino pastoviai vartojantys marihuaną mintys apie savižudybę kilo 35 procentais dažniau. Ankstesni tyrimai parodė, kad marihuana didina klinikinės depresijos riziką ir tyrimai įrodo, kad „marihuanos vartojimas – nepriklausomas faktorius, susijęs su suicidiniais ketinimais, net jei atmetami kiti depresijos simptomai“.

Kaip  ir buvo tikimasi, depresijos simptomai stipriausiai buvo susiję su mintimis apie savižudybę. Depresija didino tokių minčių tikimybę pusantro karto.

Lotynų amerikiečiai apie savižudybę galvojo 21 proc. rečiau, kas greičiausiai „susiję su kultūrinėmis normomis, kurios morališkai smerkia savižudybę“.

Nepriklausomai nuo tautybės ir seksualinės orientacijos stabilių romantiškų ryšių buvimas apsaugoja nuo minčių apie savižudybę. Tyrėjai mano, kad „šio fenomeno priežastis slypi socialinėje paramoje, kurią teikia pastovus partneris“.

Mokslininkai priėjo išvadą, kad „polinkis į savižudybę plačiai paplitęs“ ir nors šią problemą būtina ir toliau tirti, jie tikisi, kad jų duomenys padės nustatyti ŽIV pozityvius žmonės su aukšta savižudybės rizika ir suteiks jiems būtiną psichologinę pagalbą.

Šltnis: ww.aids.ru
parengė Aeroflot. Ačiū

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą