Kleider türkise dreiviertel Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Kodėl skauda galvą?

Arunas | vasario 24, 2009

Gydytojai tvirtina – galvos skausmo kentėti negalima. Bet kad pasilengvintum kančias, turi atrasti negalios priežastį. Neuropatologai mano, kad šios bėdos šaknys smegenyse, terapeutai – kad kraujagyslėse, o psichoterapeutai sako, jog viskas nuo streso.

Kiekvienas iš šių specialistų savaip teisus. Galvos skausmo šaltiniai įvairūs. Tai gali būti miego trūkumas, stresas, osteochondrozė, kai kurių elementų (kalio, magnio, fosforo) organizme trūkumas, taip pat ir rimtos ligos, pavyzdžiui, meningitas ir netgi smegenų auglys.

Laimei, tik 5 iš 100 galvos skausmo priepuolių yra priežastis skubiai hospitalizuoti ligonį. Kitais atvejais šį nemalonumą galima įveikti savarankiškai.

Neurotiko šalmas

Medikai turi tokį posakį – „neurotiko šalmas“, arba „galvos skausmas nuo įtampos“. Kalbama apie nemalonius pojūčius, kurie kyla dėl ilgą laiką padidėjusio sprando raumenų tonuso. Šios negalios priežastis paprastai būna fizinis pervargimas ir emociniai išgyvenimai, kartais jį sukelia besaikis rūkymas ir netgi auskarai, kurie spaudžia tam tikrus ausų taškus.

„Neurotiko šalmas“, paprastai dvipusis, išsiskiria buku, monotonišku, išplaukusiu skausmu, tarsi kaukolę slėgtų lankas. Skausmas būna epizodiškas – mažiau nei 15 dienų per mėnesį, ir chroniškas – daugiau nei 15 dienų per mėnesį metų laikotarpiu.

Specialistai pastebėjo, kad šį „galvos apdangalą“ dažniau „dėvi“ pacientai, kurie linkę negatyviai vertinti gyvenimo įvykius, t. y. – užkietėję pesimistai. Šiuo atveju skausmas yra kūniškas nerimo proveržis, susikaupusių išgyvenimų ir kompleksų išraiška.

Tokią problemą galima pašalinti natūraliomis raminamosiomis priemonėmis (ramunėlių arbata, pasifloros, bijūno antpilai) ir autogeninėmis treniruotėmis. Gerai padeda galvos masažas: jis pašalina raumenų įtampą – nemalonių pojūčių priežastį. Yra netgi toks būdas – galvos skausmo „iššukavimas“ masažiniu šepečiu. Kraujotaka suintensyvėja, o raumenys atsipalaiduoja. Normalizuojasi kraujo cirkuliacija.

Kaip galima sau padėti? Pamasažuokite pirštų galiukus aštriuoju pieštuko galu. Atraskite patį skaudžiausią tašką ir spauskite jį (tai naminė refleksoterapija).

Padeda ir kvėpavimo gimnastika bei kvapų terapija. Pabandykite 5-10 minučių kojas arba rankų plaštakas pamirkyti karštame vandenyje. Vietoje vandens procedūros galima užsidėti ant kaktos karštą nugręžtą rankšluostį, pamasažuoti sprandą ir pečius, išgerti žaliosios arbatos.

Kraujagyslės

Galvos skausmo priežastis gali būti kraujagyslių spazmai arba išsiplėtimas. Dažniausiai ši bėda kamuoja mažai judančius ir daug sėdinčius žmones. Kita kategorija nelaimėlių – sergantieji vegetatyvine distonija ir osteochondroze. Esant tokiai būklei skelia visą galvą. Skausmo pobūdis pulsuojantis, „stuksena į smilkinius“, veidas atrodo išpurtęs, bendras pojūtis – lyg būtum sudaužytas.

Nemalonumai sustiprėja keičiantis orui ir likus keletui dienų iki menstruacijų. Nėštumo metu galvos skausmo dažnumas sumažėja arba visai išnyksta, bet, nelaimei, atsinaujina po gimdymo, kai tik baigiama kūdikį žindyti.

Šiuo atveju naminės priemonės nepadeda. Reikia vaistų, stabilizuojančių kraujagysles ir pašalinančių spazmus (stugeronas arba nošpa).

Šiek tiek palengvinti skausmą gali drėgni kompresai – karšti, jeigu veidas priepuolio metu bąla, ir šalti – jeigu raudonuoja. Padeda galvos ir sprando masažas.

Skausmo, kurio šaltinis yra kraujagyslės, profilaktikai specialistai rekomenduoja plaukimą. Liaudies medicinos šalininkai vartoja žolelių mišinius, į kuriuos įeina melisa, gudobelė, pelkinis pūkelis. O štai mėgautis kava ir kitais produktais, turinčiais kofeino, nereikėtų.

Migrena

Terminą „migrena“ sugalvojo dar senovės romėnų medikas bei filosofas Klaudijus Aelius Galenas, kuris 34 m. buvo imperatoriaus Marko Aurelijaus ir jo sūnaus Komodos gydytojas. Jo darbais medicinoje buvo remiamasi daugiau kaip pusantro tūkstančio metų.

Pagrindinis migrenos simptomas yra nepakeliamo skausmo vienoje galvos dalyje priepuoliai. Gydytojai sieja šią patologiją su serotonino – medžiagos, kuri dalyvauja perduodant nervinius impulsus – apykaitos pažeidimu.

Beje, migrena dažniau kamuoja moteris. Manoma, kad ji paveldima. Padėtį dar pasunkina netinkamas gyvenimo būdas: rūkymas, alkoholio vartojimas, mažas fizinis aktyvumas ir reti pasivaikščiojimai gryname ore.

Pirmieji galvos skausmai gali būti pastebėti dar vaikystėje, o smarkiausiai pasireiškia tarp 25 ir 40 gyvenimo metų. Priepuolis gali tęstis nuo 4 iki 3 parų, be to, žmogų pykina, kartais jis vemia, tampa jautrus šviesai ir garsams. Prieš migrenos priepuolį gali mirgėti arba dvejintis akyse, apsiblausti vaizdas, susiaurėti regimasis laukas.

Kaip sau padėti? Pirmojoje migrenos fazėje vartojami kraujagysles plečiantys preparatai: dibazolis su papaverinu, nikotininė rūgštis, trentalis, stugeronas. Antroje – kraujagysles siaurinantys: paprastosios skalsės preparatai. Priepuolio metu būtinas poilsis užtemdytame kambaryje, taip pat lengvas masažas arba šiltos vonios rankoms su eteriniais levandos, citrinos, pipirmėtės, mairūno aliejais.

Pilnas straipsnis: Vakarų Ekspresas

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą