buscar parejas gratis internet Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Leonardo da Vinči

Arunas | gegužės 28, 2006

Iškilus Italų menininkas, mokslininkas, inžinierius ir anatomas, vienas žymiausių mokslo ir meno Renesanso epochos atstovų, Leonardo da Vinči gimė 1452 metais Ankiano kaime, šalia Vinči miesto.

Be visam pasauliui žinomų drobių ir skulptūrų Leonardo paliko ir rankraščius, kuriuose paliečiamos įvairios žinių sritys. Jį domino matematika, hidromechanika, geologija ir fizinė geografija, meteorologija, chemija, astronomija, botanika bei žmogaus ir gyvūnų anatomija, fiziologija.

Nežiūrint į tai, kad Leonardo šedevrus, tokius kaip „Mona Liza“ (Džokonda), žino visi, norėtume pateikti ir mažiau žinomus jo gyvenimo ir kūrybos faktus. Pvz., Leonardo motina buvo paprasta valstietė, mokyklą baigė namuose, virtuoziškai grojo lyra, pirmasis paaiškino, kodėl dangus mėlynas ir kodėl mėnulis toks ryškus, buvo :ambidekstru“ ir sirgo disleksija.

1. Leonardo gimė turtingo notaro ir žemvaldžio Pjero da Vinči šeimoje, jo motina buvo valstietė. Jis įgijo pradinį išsilavinimą namų sąlygomis, tačiau jam trūko graikų ir lotynų kalbų žinių.

2. Jis virtuoziškai grojo lyra. Kai Milane buvo nagrinėjama Leonardo byla, jis ten dalyvavo kaip muzikantas, o ne dailininkas ar išradėjas.

3.  Yra pagrindo manyti, kad Leonardo buvo homoseksualus. Kai menininkas mokėsi Verokio dirbtuvėse, jis buvo apkaltintas priekabiavimu prie pozuojančio berniuko. Teismas jį išteisino.

4.  Pagal vieną teorija Mona Liza šypsosi prisimindama savo paslaptį – ji nėščia.

5. Pagal kitą versiją – Džokondą linksmina muzikantai, klounai tuo metu, kai ji pozuoja dailininkui.

6. Dar viena teorija teigia, kad tai Leonardo autoportretas.

7. Tikėtina, Leonardo nepaliko nei vieno autoportreto, kuris vienareikšmiškai galėtų būti jam priskirtas. 
Mokslininkai suabejojo ar autoportretas (tradiciškai datuojamas 1512-1515 m.) vaizduojantis jį senatvėje yra tikras. Manoma, kad tai gali būti apaštalo galvos etiudas paveikslui „Slaptoji vakarienė“. Abejonės dėl autoportreto buvo išsakomos nuo XIX amžiaus ir pirmasis apie tai užsiminė žymus Leonardo tyrinėtojas, profesorius Pjetro Marani.

8. JAV specialistai ir Amsterdamo universiteto mokslininkai, išstudijavę paslaptingą Džokondos šypseną nustatė, kad ji atspindi 83 % laimės, 9% nerūpestingumo, 6% baimės, 2% pykčio.

9. Leonardo da Vinči darbų rinkinį – Codex Leicester 1994 metais už 30 mln. dolerių nusipirko Bilas Geitsas.
Nuo 2003 metų rinkinys eksponuojamas Sietlo menų muziejuje.

10.  Leonardo mėgo vandenį: jis sukūrė povandeninio nardymo instrukcijas, išrado ir aprašė povandeninį prietaisą, kvėpavimo aparatą povandeniniam plaukiojimui. Šie išradimai pasitarnavo šiuolaikiniams povandeninio nardymo įrenginiams konstruoti.

11. Leonardo pirmasis paaiškino, kodėl dangus mėlynas. Knygoje „Apie tapybą“ jis rašė: „Dangaus mėlynumas atsiranda dėl apšviestų oro dalelių, esančių tarp žemės ir juodo dangaus“.

12. Augančio mėnulio fazės stebėjimas leido Leonardo padaryti išvadą, kad Saulės spinduliai, atsispindėję nuo Žemės apšviečia mėnulį ir sudaro antrinį apšvietimą.

13.  Leonardo buvo „ambidekstras“ – jis vienodai gerai valdė kairę ir dešinę ranką. Jis kentėjo nuo disleksijos (gebėjimo skaityti sutrikimas) – ši negalia, vadinama „žodiniu aklumu“ susijusi su kairiojo pusrutulio smegenų zonos aktyvumo sumažėjimu. Kaip žinoma, Leonardo rašė veidrodiniu būdu.

14. Neseniai Luvras išleido 5,5 mln. dolerių, kad pervežtų žinomiausią dailininko šedevrą „Džokonda“ į specialiai jam įrengtą salę. „Džokondai“ skirti 2/3 Valstybės salės, kurios plotas 840 kv. m. Milžiniška patalpa buvo pertvarkyta kaip galerija, kurios galinėje sienoje kaba žymusis Leonardo kūrinys. Pertvarka pagal Peru architekto Lorenco Pikeraso projektą truko apie ketverius metus.

15. 2003 m. rugpjūtį didžiojo Leonardo da Vinči drobė  „Madona su verpste“, vertinama 50 mln. dolerių,  buvo pavogta iš Drumpangiro pilies Škotijoje. Paveikslas priklausė vienam iš turtingiausių Škotijos žemvaldžių, hercogui Bakliju. Ši vagystė buvo įtraukta į dešimties didžiausių nusikaltimų menui sąrašą.

16. Leonardo paliko povandeninio laivo, oro sraigto, tanko, staklių, skraidančių aparatų projektus.

17. 2000 metų gruodį britų parašiutininkas Adrianas Nikolas nusileido iš 3000 metrų aukščio su parašiutu, kuris buvo sukonstruotas pagal Leonardo da Vinči eskizą.

18. Leonardo pirmasis iš dailininkų ėmėsi skrosti lavonus, kad suprastų raumenų padėtį ir struktūrą.

19. Didelis žodžių žaismo mėgėjas, Leonardo sudarė Codex Arundel – ilgą sinonimų, reiškiančių vyro penį, sąrašą.

20. Užsiimdamas kanalų statyba, Leonardo da Vinči padarė atradimą, kuris vėliau buvo įtrauktas į geologijos teoriją kaip žemės sluoksnių susidarymo laikotarpių nustatymo principas. Jis priėjo išvadą, kad Žemė gerokai senesnė, nei buvo laikoma pagal Bibliją.

www.bluesystem.ru

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą