Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Neatliktas tyrimas pasmerkia kančioms ir priešlaikinei mirčiai

Arunas | liepos 7, 2008

Jei šeimos gydytojai žinotų, jog daugelį sparčiai plintančių ligų sukelia mažytės prieskydinės liaukos liga, daugybė žmonių pasigydytų osteoporozę, inkstų akmenligę, depresiją, išvengtų infarkto ir insulto.
Deja, jie nesiūlo pacientams išsitirti, ir pagal ligos diagnostiką nuo Vakarų Europos atsiliekame 40 metų.

Šią sukrečiančią informaciją pateikęs Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjas dr. Algirdas Šlepavičius prieskydinių liaukų ligomis domisi jau daug metų. Ji tapo ir daktaro disertacijos tema.

Per metus KUL atliekantis apie 30 prieskydinės liaukos vėžio operacijų, daktaras viliasi, jog urologai, psichiatrai, traumatologai ir ypač šeimos gydytojai sužinos apie šią ligą ir nusiųs rizikos grupės pacientus išsitirti kalcio kiekį.

Šis tyrimas prieinamas visiems – net be gydytojo siuntimo kreipiantis į KUL ambulatorinės konsultacijos skyrių, tekainuoja 4 litus. Jei nustatomas kalcio padaugėjimas – galima įtarti prieskydinės liaukos auglį arba užleistą kitos lokalizacijos vėžį.

JAV kasmet diagnozuojama ir operuojama apie 100 tūkst. naujų ligonių, susirgusių prieskydinės liaukos vėžiu. Lietuvoje – vos 50.

JAV, Švedijoje 80 proc. šių ligonių operuojami dar nespėjus pasireikšti simptomams, neišsivysčius komplikacijoms. Lietuvių chirurgai pacientus „gauna“ užleistus – dėl inkstų akmenligės jie dažnai operuojami urologų, kartais net šalinami akmenligės pažeisti inkstai, operuojami lūžę kaulai, juose susiformavusios cistos, juos kankina stuburo skausmai.

Jei kalcio per daug

Kiekvienas žmogus, pasakoja A. Šlepavičius, turi keturias prieskydines liaukas, kurios dažniausiai būna kakle šalia skydliaukės. Pagrindinė liaukų funkcija – gaminti parathormoną, reguliuojantį kalcio kiekį kraujuje. Kalcis, žinia, reikalingas tam, kad būtų stiprūs kaulai ir dantys, kad normaliai funkcionuotų raumenys ir nervai.

„Kartais dėl iki šiol dar nežinomų priežasčių vienoje ar keliose prieskydinėse liaukose atsiranda auglys. Tada liauka padidėja ir pradeda gaminti daugiau hormonų. Dėl per didelio jų kiekio kraujuje iš kaulų išsiurbiamas kalcis. Prasideda kaulų retėjimas osteoporozė. Ligonius vargina kaulų ir raumenų skausmai. Užleistais atvejais galimi kaulų lūžimai. Kadangi didelis kalcio kiekis išsiskiria iš organizmo pro inkstus – susidaro inkstų akmenys“, – mechanizmą, kaip liaukos auglys gali paveikti organizmą, paaiškino A. Šlepavičius.

Tiesa, inkstų akmenligės priežasčių yra ir daugiau, tačiau prieskydinės liaukos auglys nustatomas kas dešimtam ligoniui.

Kalcio perteklius, nusėdęs ant kraujagyslių sienelių, susiaurina jų spindį ir žmogus gali mirti dėl hipertoninės ligos komplikacijų: širdies infarkto ar insulto. Nustatyta, kad negydant prieskydinių liaukų auglio žmonės gyvena vidutiniškai 12 metų trumpiau.

Padidėjęs kalcio kiekis kraujuje neigiamai veikia ir smegenis – vystosi depresija, apatija, mieguistumas, raumenų silpnumas. Jei kalcio itin daug – ligonį ištinka koma ir jis miršta.

„Ligoniai kreipiasi į tos srities gydytoją, kurio kompetencija – gydyti komplikacijas. Traumatologai operuoja kaulų lūžius, reumatologai gydo osteoporozę, psichiatrai skiria daugybę vaistų nuo depresijos, urologai šalina inkstus. Ir niekas neįtaria, kad viso to galima išvengti, kad gydyti reikia prieskydinės liaukos auglį“, – pasakojo A. Šlepavičius.

Daugiau skaitykite dienraštyje:
Vakarų Ekspresas

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą