Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Pasaulinė hepatito C diena – pasitikrink ar nesi užsikrėtęs

vaikis | balandžio 29, 2010

Gegužės 19 diena – Pasaulinė hepatito C diena. Ta proga UAB „Sveikas Žmogus“ ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras iniciuoja akciją „Pasitikrink ar nesi užsikrėtęs hepatito C virusu“. Akcija prasideda š.m. balandžio 15 d. ir vyks iki birželio 15 d. ir jos tikslas – ne tik pateikti išsamią informaciją apie ligą bei riziką būti užsikrėtusiam, bet ir paskatinti pasitikrinti dabar, nes akcijos metu pasitikrinti galima su 50 proc. nuolaida.

Spėjama, kad Lietuvoje apie 50–70 tūkst. žmonių serga hepatitu c – lėtine liga, kuri sukelia cirozę, kepenų vėžį ir pan. Bėda, kad į kraują patekęs hepatito c virusas nesukelia beveik jokių ligos simptomų, tačiau daug metų tyliai žudo kepenis. Išeitis – dabar atlikti specialų kraujo testą, jei reikia, pradėti gydytis ir išsaugoti sveikatą. Netikėkite mitu, kad hepatitas c – asocialių visuomenės sluoksnių liga.

Kas turi tikrintis?
Hepatitą C sukeliantis virusas yra perduodamas per kraują ar fiziologinius skysčius. Tai šiek tiek panašu į ŽIV užkrato kelius, tačiau nevienodas abiejų virusų virulentiškumas. Hepatito C virusas santykinai retai perduodamas per placentą iš motinos vaisiui, juo užsikrėsti lytiškai tikimybė yra tik 5 proc.

Kaip minėta, didžiausia tikimybė susirgti hepatitu C yra tiems asmenims, kuriems buvo perpiltas kraujas iki 1993 metų. Pasaulyje hepatito C virusas atrastas 1989 metais, po to buvo diegiamos metodikos jam nustatyti ir, kol jos pasiekė Lietuvą, praėjo penkeri metai. Tad šiandien visi, kuriems iki minėto laiko buvo perpiltas kraujas, yra potencialūs hepatito C nešiotojai, ir jie būtinai turėtų pasitikrinti.

Antroji rizikos grupė – asmenys, kurie iki 1993 metų nors kartą yra davę kraujo. Iki to laiko kraujo ėmimo sąlygos nebuvo idealios – medicinos aparatūra negalėjo garantuoti idealių sterilumo sąlygų, tad hepatitu C galėjo užsikrėsti net donoras.

Į rizikos grupę patenka asmenys, kuriems iki 1993 metų buvo atliktos didesnės apimties operacijos, o jų metu naudota daug instrumentų (kuo daugiau instrumentų, tuo didesnė rizika).

Kita rizikos grupė – pacientai, kuriems atliekama hemodializė. Šiuo metu veikia griežta hemodializės centrų kontrolė, tačiau moderni ir sterili aparatūra atsirado tik paskutinį dešimtmetį.

Hepatitu C gali sirgti ir susigundžiusieji pasidaryti tatuiruotę, pedikiūrą, manikiūrą, ypač pirmaisiais Nepriklausomybės metais, kai privačių nedidelių grožio salonų higienos niekas nekontroliavo. Rizikos grupei priklauso ir asmenys, tatuiruotes darę kalėjimuose ar egzotiškose šalyse, – jiems reikia būtinai pasitikrinti dėl hepatito C.

Hepatitu C galima užsikrėsti ir mažesnių manipuliacijų metu – pakanka tik vieną kartą panaudoti bendrą narkotikų švirkštą ir atsiranda didžiulė tikimybė susirgti. Tiesa, užsikrėtusieji ŽIV dažnai serga ir hepatitu c, nes abu virusai plinta panašiu būdu.

Ar galiu būti užsikrėtęs?

KLAUSIMYNAS
1.Ar Jums buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 metų?

2.Galbūt šiuo metu ar praeityje:
– jautėte nuolatinį silpnumą arba nuovargį, kurio priežasties negalėjo paaiškinti gydytojas?
– jums yra padidėję kepenų fermentų (AST, ALT) rodikliai?
– dažnai gydėtės stacionarinėse gydymo įstaigose dėl atvirų traumų, jums buvo atliekamos chirurginės operacijos?
– darėtės tatuiruotę?
– dažnai keitėte seksualinius partnerius?
– buvote įkalintas (-a)
– nors kartą vartojote švirkščiamuosius narkotikus?
– esate ŽIV nešiotojas (-a)?
– be apsaugos priemonių lytiškai santykiavote su asmeniu, kuriam tinka anksčiau minėti kriterijai?

3.Ar kuris nors iš jūsų šeimos narių atitinka anksčiau minėtus kriterijus arba kuriam nors asmeniui iš jūsų šeimos narių buvo diagnozuotas hepatitas c arba B?

4.Ar jums darbo metu tenka kontaktuoti su krauju, kraujo produktais arba adatomis, pvz., dirbate sveikatos priežiūros įstaigose, kalėjimuose, grožio, kosmetikos ir tatuiruočių salonuose, priklausomybės centruose, nakvynės namuose?

JEI BENT Į VIENĄ KLAUSIMĄ ATSAKĖTE TEIGIAMAI, VERTA IŠSITIRTI, AR NEESATE UŽSIKRĖTĘS HEPATITO C VIRUSU (HCV).

CENTRAI, kurie akcijos metu taikys 50 proc. nuolaidą:
http://ulac.lt/hepatit_centrai.php

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą