partnersuche witwer Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

PROSTATOS VĖŽIO PROFILAKTIKA

Arunas | spalio 27, 2009

Priešinės liaukos (prostatos) vėžys – pati dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Specialistai teigia, jog profilaktiniai tikrinimai yra būtini, nes pacientai ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų.
2005 m. gruodžio 14 d. Įsakymu Nr. V-973 tuometinis sveikatos apsaugos ministras patvirtino priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą.

Programa sėkmingai vykdoma nuo 2006 metų.

Ši programa orientuota į vyrus nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir į vyrus nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu. Programa yra tęstinė ir apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Informavimo apie priešinės liaukos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir PSA (prostatos specifinio antigeno) nustatymo paslauga apmokama šios programos nustatyta tvarka ir teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus nemokamai minėto amžiaus vyriškiams.

Pagrindinis programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų priešinės liaukos vėžio stadijų diagnostiką, taikyti radikalius priešinės liaukos vėžio gydymo metodus, siekiant pailginti sergančiųjų išgyvenamumo trukmę bei sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl šios ligos.

Programos uždaviniai:

    *   nustatyti asmenis, kuriems įtariamas priešinės liaukos vėžys, ir siųsti juos konsultuotis pas specialistą;
    * diagnozuoti ankstyvosios stadijos priešinės liaukos piktybinius navikus;
    *

      skatinti pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus plėtoti ankstyvąją priešinės liaukos piktybinių navikų diagnostiką;
    *

      skatinti šiuolaikinių priešinės liaukos piktybinių navikų ankstyvosios diagnostikos metodų taikymą;
    *

      gerinti asmens sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimą priešinės liaukos piktybinių navikų ankstyvosios diagnostikos srityje.

Programos priemonės:

    * informavimo apie ankstyvąją priešinės liaukos vėžio diagnostiką ir prostatos specifinio antigeno (PSA) nustatymo paslauga;
       
    * urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslauga.

 Informavimo apie priešinės liaukos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir PSA nustatymo paslaugas teikia pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys šeimos gydytojai. Urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios ambulatorines urologijos paslaugas. Pacientus pas urologą konsultuotis ir atlikti priešinės liaukos biopsiją siunčia pirminės asmens sveikatos priežiūros gydytojai.

Dėl dalyvavimo programoje Jūs turite kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris atlikęs PSA tyrimą, esant reikalui, Jus nusiųs urologo konsultacijai!

Kas Jūsų laukia gydytojo kabinete?

– Visų pirma Jūsų šeimos gydytojas arba urologas paklausinės Jus apie simptomus ir galbūt patars atlikti kraujo tyrimus. Kraujo tyrimai suteiks gydytojui informacijos apie prostatos gaminamo PSA (prostatos specifinis antigenas) proteino lygį kraujyje. Aukštas PSA lygis yra pirmas požymis, rodantis tolesnių tyrimų reikalingumą. Tačiau aukštą PSA lygį gali nulemti ir kai kurios kitos priežastys, todėl šis testas skiriamas ne tik vėžiui diagnozuoti.

– Gydytojas gali atlikti prostatos fizinę apžiūrą, siekdamas nustatyti, ar prostata nėra padidėjusi. Jeigu Jūsų PSA lygis yra aukštas ir prostata yra netaisyklingos formos, gali tekti atlikti išsamesnius tyrimus. Digitalinis rektalinis tyrimas yra vienas iš jų. Tyrimo metu gydytojas, apsimovęs guminę pirštinę, įkiša į tiesiąją žarną pirštą ir čiuopdamas nustato, ar prostatoje nėra kietų, padidėjusių ar pakitusios formos sričių. Tyrimas trunka vos keletą minučių.

– Jei PSA lygis padidėjęs, o digitalinio tyrimo metu aptikti pakitusios prostatos požymiai, gydytojas turėtų atlikti išsamesnius tyrimus. Būdingiausi tyrimų metodai yra ultragarso signalais gautų prostatos vaizdų analizė ir biopsija. Prostatos ultragarsinio tyrimo metu į tiesiąją žarną įvedamas maždaug piršto dydžio zondas. Šis zondas skleidžia aukšto dažnio garso bangas. Garso bangos, atsispindėjusios nuo prostatos sienelių, registruojamos ir paverčiamos prostatos vaizdu. Kad gydytojui būtų lengviau išmatuoti prostatą ir nustatyti visas dydžio ir formos anomalijas, zondu galima apžiūrėti prostatą iš įvairių pusių. Atliekant transrektalinę prostatos biopsiją ir echoskopiją (zondas įvedamas į tiesiąją žarną), keletas mažų adatų yra įvedamos pro tiesiosios žarnos sienelę į prostatos sritis, kuriose aptikta anomalijų. Adatomis paimami audinio mėginiai ir ištiriami laboratorijoje. Rezultatai leidžia gydytojams diagnozuoti prostatos ligas. Jei diagnozuojamas vėžys, gydytojas nustato jo laipsnį ir agresyvumą arba plitimo tikimybę.

Informaciją parengė:
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Dovilė Jakubavičiūtė

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą