Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

PSO kviečia tapti globalaus judėjimo už sveikesnius miestus dalyviais

Arunas | balandžio 7, 2010

Pasaulinė sveikatos diena (balandžio 7-oji) šiemet skirta miestų gyventojų sveikatai. Pagrindinė šios dienos idėja – atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į miestuose gyvenančių žmonių sveikatos problemas, kurti palankias sąlygas sveikatos stiprinimui.

      Šiai dienai skirtoje kampanijoje „1000 miestų, 1000 gyvybių“ dalyvauja daugiau nei 80 miestų iš 22-jų Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono šalių, tarp jų – ir Lietuva. Sveikatos apsaugos ministerija ragina atsižvelgti į Pasaulinės sveikatos dienos idėjas ir pradėti geruosius sveikatos pokyčius savo gyvenime.

       Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nuomone, svarbiausia yra užtikrinti visuomenės sveikatos apsaugą, rūpintis miestuose gyvenančių žmonių saugumu, skatinti sveiką gyvenimo būdą. Šalyse turėtų būti aktyviai įgyvendinama rūkymo ir alkoholio kontrolės politika, traumatizmo mažinimo, ligų profilaktikos programos. Tarptautinė praktika  moko, kad objektyvi informacija, bendri įvairių valdžios ir savivaldos institucijų, visuomeninių organizacijų veiksmai laiku bei išmintinga jų koordinacija – pagrindiniai sveikatos politikos miestuose prioritetai.  

       PSO duomenimis, apie 70 proc. Europos regiono gyventojų – miestiečiai. Gyvenimas mieste kelia iššūkius žmogaus sveikatai. Tai – gyvenamoji aplinka, vandens kokybė; traumatizmas ir prievarta; infekcinių ligų protrūkiai; neužkrečiamųjų ligų pavojai; nesveikas gyvenimo būdas (rūkymas, nesveika mityba, mažas fizinis aktyvumas, nesaikingas alkoholio vartojimas ir pan.).  

       Daugiau nei 92 proc. miestiečių gyvena vietose, kur oro tarša viršija nustatytas normas.  Daug sveikatos problemų kelia triukšmas. Kasmet miestų keliuose žūsta apie 100 žmonių iki 25-ių metų amžiaus (35 žmonės gauna įvairaus sunkumo traumas). Europos regione antsvorio problemos kamuoja nuo 5 iki 25 proc. 11–13 metų amžiaus vaikų. Kaip teigia PSO, pusė visų mūsų kelionių automobiliu vyksta mažesniu nei 5 km atstumu. O tai yra atstumas, kurį sėkmingai galima per 15–20 min. įveikti dviračiu arba su malonumu ir nauda sveikatai per 30–50 min. praeiti pėsčiomis.   
Daugiau informacijos apie Pasaulinę sveikatos dieną –

http://www.who.int/world-health-day/en/

Informacija apie kitas atmintinas dienas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje –

http://www.sam.lt/go.php/Pasaulio_sveikatos_organizacija

SAM Ryšių su visuomene skyrius,  
Natalja Keturkienė, tel. (8 5) 266 1411,natalja.keturkiene@sam.lt, www.sam.lt

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą