Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Šlapimo ir lytinių takų infekcija? Padėk sau…!

Arunas | birželio 3, 2006

Lyties organų ir šlapimo šalinimo takų infekcija – vienas iš dažniausiai pasitaikančių infekcinių susirgimų. Dažnai ligos eiga nepastebima, be ryškių simptomų, tačiau turi rimtų pasekmių, iš kurių, moterims, dėl anatominių ypatybių, rimčiausios yra – nėštumo nutrūkimas, nevaisingumas, naujagimio ar vaisiaus patologija ir kita.

Ankščiau buvo manoma, kad šlapimas tekėdamas šlapimo kanalais, stabdo bakterijų kaupimąsi ant kanalo sienelių.

Neseniai Karolinio Instituto (Stokholmas, Švedija) mokslininkams pavyko nustatyti, kad šlapimo takų ligų sukėlėjams antibakterinį poveikį turi šlapimo šalinimo sistemoje susidarantis baltymas LL-37.
Anot tyrimo grupės vadovo, profesoriaus Aneli Braueno (Annelie Brauner), pastaruoju metu vis didesne problema tampa bakterijų atsparumas antibiotikams. Atsižvelgiant į tai, kad bakterijų rezistentiškumas natūralioms, paties organizmo gaminamoms, antibakterinėms medžiagoms sutinkamas labai retai, tai baltymas LL-37 yra perspektyvi alternatyva arba tradicinės antibakterinės urogenitalinių infekcijų terapijos papildymas.
 
Atlikdami tyrimus mokslininkai matavo baltymo LL-37 kiekį vaikų, sergančių šlapimo takų infekcijomis, šlapime ir jį lygino su kontrolinės grupės duomenimis. Pastebėta, kad sveikų vaikų šlapime LL-37 lygis žemas, o pas infekuotus – gerokai padidėjęs.
 
Tyrimo autoriai nustatė, kad LL-37 sintetinamas šlapimo šalinimo kanalų epitelio ląstelėse bei inkstuose ir tokia sintezė prasideda po kelių minučių, kai ligos sukėlėjas patenka į organizmą.
Anot statistikos, apie 60 procentų moterų užsikrečia šlapimo takų infekcija, o dvidešimčiai procentų infekcija kartojasi. Keturiasdešimčiai procentų vaikų, sirgusių šlapimo takų infekcinėmis ligomis, inkstuose atsiranda randai. Šlapimo takų infekcijos ne tik skausmingos, bet ir turi rimtas pasekmes. Neretai jos sunkiai pasiduoda gydymui ir reikalauja pakankamai brangios antibiotikų terapijos, kuri neretai turi nepageidaujamų šalutinių efektų. Todėl lyties organų ir šlapimo takų infekcijų profilaktika ir gydymas stimuliuojant baltymo LL-37 gamybą atrodo labai patraukliai.

www.cbio.ru 

0
0

Komentarai

  • Manau, čia yra dar viena tema, apie kurią reiktų kalbėti vyriškoje komapanijoje. Šiuo metu mokslo vienareikšmiškai yrodytita, kad moterys šlapimo takų infekcijomis (ŠTI) dėl savo anatominių savybių (trumpas šlapimo kanalas, šlapimo kanalo anga yra žymiai arčiau išeinamosios angos, nei vyrų, tam tikros higinos laikymosi problemos, susijusios su menstruaciniu ciklu). Tačiau ar gamta šiuo atveju vyrus padarė laimingesnius – nemanau. Jei moterų ŠTI yra simptomišksnės, turi daugiau nusiskundimų, tai vyrams dažniau šios infekcijos buna asimtominės arba jie yra infekcijos užkrato nešiotojas. ŠTI infekcijos skirstomos pagal savo vieta: apatinių šlapimo takų infekcijos (šlaplė, prostata, šlapimo pūslė) ir viršutinių – inkstuose (pielonefritas). Jauname amžiuje vyrai dugiausia susiduria su apatinių šlapimo takų infekcijos. Kaip rodo pastarųjų metų tyrimai, vis mažiau ir mažiau vyrai suserga tokiomis klasikinėmis šlapimo takų infekcijomis, kaip gonorėja, tačiau vis dažniau juo "puola" seniau buvusios retos infekcijos – chlamidijozė, ureoplazmozė, mikoplazmozė ir panašios. Labai dažnai atliekant tyrimas nerandama nei šių – iš šlapimo takų sekreto auga nespecifinės bakterijos, kaip streptokokai, stafilokokai, į kuriuos nekreipiamas reikiamas dėmesys. Taigi, jaunas vyras, kuris naudojasi prezervatyvu, bet ne visada (dažniausiai per pirmus santykius, o vėliau – "pamiršta"), kuris mėgsta meilės žaidimus, tame tarpe ir oralinius santykius (čia jua prezervatyvą naudoti gėda), kuri laiką nešioja infekcijos sukėlėją šlaplėje arba kitaip vadinamoje uretroje. Nešioja metus, kitus o gal daugiau, kol pasitaikius tinkamai progai (organnizmui nusilpus dėl diedlių darbo ar moklso krūvių, ligų, traumų) mikrobai iš uretros "lipa aukštyn" ir pasiekia prostatą – taip prasideda nauja infecijos era, labai būdinga trisdešimtmečiams – keturiasdešimtmečiams – lėtinis prostatitas, o su juo ir visos susijusios problemos – skausmas, potencijos, erekcijos, vaisingumo. Prasideda nesibaigiantys vizitai pas gydytojus, kilogramai antibiotikų ir… jokių rezultatų. Tagi, galbūt baltymo LL-37 produkcijos stimuliatorių naudijimas ar dar koks stebuklas išgelbės jaunus vyrus nuo šios problemos, bet šiai minutei – tik savisauga gali jam padėti. Jei turite idėjų šia tema – perkelkite savo klausimus į diskusijų ir gydytojų konsultacijų skyrių – MedicusB)

Parašykite komentarą