date a millionaire Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Spalio 1-oji – Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena

Arunas | spalio 1, 2010

Pasak Statistikos departamento, Lietuvoje vyresni nei 60 m. gyventojai sudaro 20 proc.; prognozuojama, kad 2030 m. tokie asmenys sudarys apie trečdalį gyventojų. 

Senėjimas yra normalus, laipsniškas procesas, susijęs su tam tikrais pokyčiais. Nacionalinėje gyventojų senėjimo pasekmių įveikimo strategijoje rašoma, kad ,,gyventojų senėjimas – sudėtingas reiškinys, sukeliantis įvairių socialinių ir ekonominių pasekmių“. Mažėja vyresnių žmonių užimtumas. Senyvo amžiaus žmonės dažniau naudojasi sveikatos ir socialinės apsaugos paslaugomis, jiems reikia daugiau globos ir ilgalaikio gydymo.

Žmogaus sveikatą senatvėje lemia visas jo gyvenimas. Tai svarbiausia ES sveikatos strategijos „Kartu sveikatos labui“, kuria siekiama, kad žmonės kuo ilgiau būtų sveiki ir džiaugtųsi gyvenimu, mintis. Dėl menko gimstamumo ir ilgėjančios vidutinės gyvenimo trukmės Europos visuomenė senėja. Šiai tendencijai stiprėjant mūsų visuomenė keisis. Tačiau prisitaikyti prie šių pokyčių būtina jau dabar – daugiau investuoti į prevenciją ir akcentuoti sveiko gyvenimo būdo privalumus. Naujų technologijų naudojimas prevencijai – daug galimybių teikianti sritis.

Sveikas senėjimas – tai galimybių užsitikrinti fizinę, socialinę ir dvasinę sveikatą optimizavimo procesas, kuriuo siekiama įgalinti pagyvenusius žmones aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime nepatiriant diskriminacijos ir džiaugtis savarankiškumu bei gyvenimo kokybe. Sveikas senėjimas ─ tai pusiausvyra tarp žmogaus gebėjimų ir tikslų (Sveikas senėjimas. Europos siekis. Švedijos nacionalinis visuomenės sveikatos institutas, 2007).

Sveikatą gerinti niekada nevėlu. Sveikatinimo ir prevencijos priemonės gali pailginti ne tik gyvenimo trukmę, bet ir pagerinti jo kokybę, daryti teigiamą įtaką sveikam senėjimui.

Daugiau informacijos:
SAM Ryšių su visuomene skyrius,
Tel. (8 5) 266 1411, natalja.keturkiene@sam.lt, www.sam.lt

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą