buscar pareja pof Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Tabako pramonė – parazitas, kuris dauginasi smegenyse

Arunas | kovo 18, 2010

Didžioji dalis žmonių bent kartą gyvenime yra susidūrę su vienokia ar kitokia infekcija, kurios sukėlėjai yra parazitai. Kol žmonija nežinojo antibakterinių ir priešvirusinių vaistų, nuo infekcijų žūdavo milijonai pasaulio gyventojų.

Šį  straipsnį paskatino parašyti prieš keletą dienų Lietuvos žiniasklaidoje nuskambėjęs interviu su vienu iš profesorių, apie tai, kad Philip Morris (PM) savanoriškai parėmė gabių studentų studijas ir jų galimybę stažuotis užsienio universitetuose.

Pirmiausia norėčiau grįžti prie idėjos apie parazitavimą ir ko gero čia geriausia būtų tabako pramonės ir viruso analogija. Beja, virusai dauginimuisi naudoja šeimininko, į kurį įsibrauna ląsteles, nes pasinaudodami šeimininko baltymais ir ląstelės struktūromis, virusai dauginasi, o galutinis tokio dauginimosi rezultatas ląstelės žūtis. Virusui nerūpi šeimininko likimas, nes jis sunaikinęs vieną organizmą sėkmingai pasiekia kitą.
Kaip elgiasi tabako pramonė? Tabako pramonę galima drąsiai įvardinti kaip vieną didžiausių žudikų pasaulyje, mat jos produktų vartojimas kasmet nusineša apie 5 milijonus gyvybių.

Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, jei nepavyks sustabdyti tabako pandemijos per artimiausius kelis dešimtmečius, mirčių skaičius išaugs iki 10 milijonų kasmet. Taigi nesuklysime tabako pramonę pavadindami parazitu, kuris siekdamas savo poreikių realizavimo sėja ligas ir mirtį. Teigiama, kad rūkyti pradedama savo noru, tačiau bent kiek geriau išmanantys reklamos industriją, žmonių kvailinimo technologijas bei propagandos subtilybes (pavyzdžiui, melas, mokslininkų ir politikų papirkinėjimas ir t.t.), sutiks, kad šis procesas nėra iki galo savanoriškas ir pradedamas neįvertinant situacijos  bei būsimos žalos. Juk ir ŽIV virusu dažnai užsikrečiama dėl elgesio, kuris yra malonus, tuo metu tiesiog tinkamai neįvertinant rizikos.

Tiesa, tabako kompanijos elgiasi tiek kitaip. Kai kurios kompanijos pasižymi agresyvumu. Kaip marą sukeliančios bakterijos jos elgiasi žiauriai, nepripažįsta kompromisų, nesirenka poveikio būdų ir net nesistengia slėpti savo agresijos.  Kai kurios elgiasi dar  įžūliau – kaip  jau yra įrodyta, yra kompanijų, kurios pačios užsiimdavo tabako gaminių kontrabandos organizavimu. Tačiau yra ir subtilesnių parazitų. Pavadinkime juos smegenų parazitais. Tai tokie parazitai, kurie prieš nužudydami visiškai sutrikdo  šeimininko psichiką. Tokiu parazitu neabejotinai galima vadinti Philip Morris kompaniją, kuri veikia itin subtiliai. Kai kas dar prisimena jos finansuotą jaunimo projektą „Aš galiu“, kiti iki šiol žavisi šios kompanijos finansuojamu modernaus šokio festivaliu “Naujasis Baltijos šokis”. Paklausite, kaip su tuo susiję smegenys? O atsakymas labai paprastas – savo veikla Philip Morris užsitikrina inteligentiškosios visuomenės dalies (vadinkim juos tautos smegenimis) palaikymą. D

Dabar viešose diskusijose Pilietinių iniciatyvų centro atstovai, per metus gaudavę per milijoną litų iš PM, bei modernaus šokio meno atstovai vienu balsu gina tabako gamintoją, kuris pats net nebedalyvauja procese. Taigi pažeidus smegenis, organizmo atsakas iškreipiamas ir kūnas, vietoje to, kad gintųsi pradeda saugoti savo žudiką.

Ne mažiau iliustratyvus yra ir jau minėtas pavyzdys apie tai, kad PM remia gabiausių studentų mokslines stažuotes. Atkreipkite dėmesį, būtent gabiausių, t.y. tų, kuriuos mūsų mokslo korifėjai atrenka kaip gabiausius. Ir vėl smegenys? O kaip pavadinti nuolatines tų gabiausių studentų medžiokles studentų karjerų dienose? Taigi šis parazitas apdairiai taikosi ne tiek į susenusias smegenis, kiek į tas, kurios dar tik pretenduoja į aukštosios nervinės veiklos valdymą. Tuo tarpu mūsų mokslo korifėjai džiaugiasi tokia „netikėta ir produktyvia“ mokslo ir verslo simbioze.

Tačiau reikia pasakyti, kad ji netikėta tik mokslininkams. Tabako pramonei tai dar vienas gerai apgalvotas ir subtiliai atliktas viešųjų ryšių triukas, kurio tikslas pelnyti socialinį palankumą ir sušvelninti jų adresu kylantį visuomenės nepasitenkinimą.Toks netiesioginės tabako pramonės savireklamos būdas gerai žinomas visame pasaulyje, kur griežtėjant tabako reklamos kontrolei tokios kompanijos kaip Philip Morris yra priverstos ieškoti vis įvairesnių būdų pritraukti naujus vartotojus, o ypač jaunimą. Taigi apibendrinant galima pasakyti, kad šitas parazitas dauginasi mūsų valstybėje pirmiausia pažeisdamas jos smegenis, naudodamasis mūsų kūno struktūromis. Jei šiam parazitui pavyks išplisti pakankamai plačiai, organizmo laukia ankstyva mirtis (įrodyta, kad rūkoriai gyvena vidutiniškai 20 metų trumpiau nei nerūkantieji).

Kaip žinia, gamtoje yra pusiausvyra ir kiekvienam gyvam organizmui (nepriklausomai nuo to ar tai vienaląstis organizmas ar visa tauta) yra suteiktos galimybės išgyventi. Juk kol šiuo metu karščiuoja visas pasaulis, beveik 200 valstybių atstovai sprendžia, kaip sukurti kuo tobulesnį vaistą, kuris užkirstų kelią tolimesniam tokios infekcijos plitimui. Kovo 14- 21 dienomis Ženevoje svarstomi Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolai, kurių tikslas ir yra pašalinti iš sergančio organizmo uoliai jį naikinantį parazitą. Tikėkimės, kad šį kartą virusu apkrėstas organizmas išgyvens.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas     doc. Aurelijus Veryga
http://www.koalicija.org/

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą