Robe beige taffetas Turite gerų norų? Kviečiame savanoriauti!

Žmonės su ŽIV miršta ne dažniau, nei likusieji

Arunas | liepos 22, 2008

Išsivysčiusiose šalyse ŽIV (Žmogaus Imunodeficito Virusą) nešiojantiems žmonėms per pirmuosius penkerius metus po diagnozės tikimybė mirti yra ne didesnė nei likusiems. Kaip skelbia Reuters, apie tai šį pirmadienį pranešė grupė Britanijos mokslininkų. Tačiau po penkerių metų žmonių su ŽIV mirtingumas pradeda lėtai didėti.

Tyrimas buvo atliktas tarp žmonių, kuriems virusas perduotas lytiniu keliu, bet netyrė vartojančių intraveninius narkotikus, kurių mirtingumas ir taip didesnis.

„Panašu, kad tikėtina gyvenimo trukmė (nešiojant ŽIV) artėja prie neinfekuotos visuomenės. Tai taip pat kalba, kaip svarbu, kad žmonės kuo anksčiau išsitirtų ir pradėtų gydymą,“ – kalbėjo Kholoudas Porteris iš Britanijos medicininių tyrimų tarybos, kuri ir pradėjo šį tyrimą.

Devintojo dešimtmečio viduryje atsirado kombinuotas ŽIV infekcijos gydymas – aktyvi antiretrovirusinė terapija, kurios dėka įmanoma pailginti žmonių, nešiojančių ŽIV, gyvenimą, ypač išsivysčiusiose šalyse. Nors ŽIV visiškai išgydyti neįmanoma, terapija saugo žmonių sveikatą, blokuodama ŽIV dauginimąsi.

Mokslininkų komanda lygino mirties tikimybę per pirmuosius penkerius metus po ŽIV nustatymo su tokia pačia 13‘000 to paties amžiaus ir gyvenančių toje pačioje šalyje, bei tuo pačiu laiku, bet ŽIV nenešiojančių vyrų bei moterų mirties tikimybe. Iki 1996 metų, kai atsirado minėta terapija, žmonių, nešiojančių ŽIV, mirties tikimybė buvo nuo 8% iki 20% didesnė, priklausomai nuo amžiaus grupės. Tačiau apie 2000 metus mirtingumo tikimybės skirtumas tarp ŽIV nešiojančių ir nenešiojančių žmonių dingo.

Kaip bebūtų gaila, po penkerių metų žmonių, nešiojančių ŽIV, mirtingumas vėl pradeda didėti, tačiau lėtai. Daugiausia tai susiję su atvejais, kai žmonės praleidžia preparatų vartojimą arba atsisako terapijos dėl šalutinio poveikio.

Po dešimties metų žmonių, nešiojančių ŽIV, mirtingumo tikimybė buvo 5% didesnė nei likusiųjų (amžiaus grupė nuo 15 iki 24 metų). Po 15 metų gyvenimo su ŽIV mirtingumo tikimybė buvo didesnė 7%. Vyresniems nei 45 metų žmonėms mirtingumo tikimybė po 15 metų gyvenimo su ŽIV buvo 12% didesnė nei likusios populiacijos.

Pagal užsienio visuomeninę internetinę spaudą parengė www.atsimink.lt ( maru)

0
0

Komentarai

Parašykite komentarą